OKNA DREWNIANE CZY PLASTIKOWE?

Stojąc przed dylematem wyboru okien drewnianych lub plastikowych, nie mając doświadczenia z obydwoma materiałami, na pewno ciężko będzie się zdecydować.
Elementy użyte do budowy zarówno okien drewnianych, czy plastikowych są podobne lub wręcz identyczne: te same okucia, te same szyby, podobne uszczelki; zasadnicza różnica występuje w materiale zastosowanym do konstrukcji profili ramowych.
Przed wyborem należy poznać kilka faktów.

RÓŻNICE

Profile ram i skrzydeł w oknach drewnianych są sztywniejsze niż w oknach plastikowych, co powoduje, że montaż w przypadku okien plastikowych musi być wykonywany bardziej starannie a jego poprawność jest często czynnikiem decydującym o jakości funkcjonowania okien plastikowych. Sztywność ram i skrzydeł w zamontowanych oknach, zarówno drewnianych, jak i plastikowych jest już podobna. Ramy okien drewnianych w stosunku do profili plastikowych są z reguły trochę cieplejsze, choć w przypadku nowoczesnych, wielokomorowych okien plastikowych, różnice nie są już duże. Dodatkowo należy pamiętać, że procentowy udział ram okiennych w stosunku do powierzchni całych okien jest stosunkowo niewielki, co przy użyciu tych samych szyb stosowanych zarówno w oknach drewnianych, jak i plastikowych, nie wpływa jednak znacząco na pogorszenie izolacyjności termicznej całego okna.

IMITACJA DREWNA

Praktycznie wszystkie rodzaje okien plastikowych mają możliwość wykonania w kolorystyce i strukturze imitującej do złudzenia naturalne drewno, a dodatkowo zarówno kolor, jak i struktura profili może być inna od zewnątrz i inna od wewnątrz np. imitacja drewna od zewnątrz,kolor biały od wewnątrz.

EKOLOGIA

Z punktu widzenia ekologii, zdecydowaną przewagę mają również okna plastikowe, ponieważ nie niszczą lasów, zielonych płuc ludzkości, a surowcami podstawowymi do ich produkcji są sól i odpady po rafinacji ropy naftowej. Dodatkowo, obecnie już praktycznie wszystkie odpady poprodukcyjne profili plastikowych, oraz stare, zużyte okna plastikowe, wykorzystywane są do ponownego przerobu.
Czyszczenie okien plastikowych w stosunku do okien drewnianych (szczególnie tych tańszych) jest znacznie szybsze, prostsze i tańsze.

NIŻSZA CENA

Cena okien plastikowych z reguły jest znacznie niższa niż okien drewnianych. Przy tych samych parametrach użytkowych (a wiec przy zastosowaniu tych samych okuć i szyb), okno drewniane wykonane z dobrej klasy drewna, odpowiednio wysezonowanego, dobrze sklejonego i bezsęcznego a ponadto odpowiednio zabezpieczonego i pokrytego wysokiej jakości lakierem, po prostu musi i jest znacznie droższe od najlepszych nawet okien plastikowych. Reasumując, przewaga okien plastikowych nad drewnianymi jest niewątpliwa. Okna plastikowe są na pewno nie gorsze a na pewno znacznie tańsze od okien drewnianych. Poza tym, wszystko inne jest kwestią gustu, a o gustach się przecież nie dyskutuje…

 

KONSERWACJA

Okna plastikowe praktycznie nie wymagają konserwacji a ramy okienne praktycznie nie zmieniają koloru w długim okresie czasu (w przypadku zastosowania wiodących systemów profilowych). Nawet najlepsze okna drewniane, po pewnym czasie tracą swój połysk a po wielu latach każda farba czy lakier łuszczy się i stopniowo odpryskuje. W takim przypadku, niezbędne jest pracochłonne i kosztowne usunięcie wielu warstw powłok malarskich i ponowne pokrycie okien odpowiednimi powłokami lakierniczymi poczynają od impregnatu, poprzez podkład i wierzchnie warstwy lakiernicze.

OCHRONA PPOŻ

Z punktu widzenia ochrony przeciwpożarowej, niewątpliwie okna plastikowe są bezpieczniejsze niż okna drewniane, ponieważ plastik nie rozprzestrzenia ognia i jest samogasnący, czego nie da się powiedzieć o drewnie pokrytym wieloma warstwami farby czy lakieru.